דורבן בעקב


דורבן בעקב

דורבן בעקב הוא לא גזירת גורל!

אובחנתם כסובלים מדורבן בעקב? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על הדלקת, והכי חשוב – כיצד לרפא אותה!

מהו דורבן בכף הרגל?

בחלקו התחתון של העקב מצויה רצועה רחבה וארוכה המקשרת בין העקב לבין אצבעות כף הרגל וכן מספקת תמיכה לקשת – לרצועה זו קוראים "חיתולית הכפית" (זהו גם שמה הרפואי של הדלקת). כשנוצר נזק לרקמות הרצועה עקב עומס, הדבר עשוי לגרום לדלקת ולכאבים – זהו דורבן העקב.

התסמינים – כאבים, צריבה וחוסר נוחות

התסמינים העיקריים של הדלקת באים לידי ביטוי בכאבים באזור העקב (בעיקר אחרי מנוחה ממושכת, שינה או עליה במדרגות), כמו גם תחושת דקירה וצריבה. התסמינים עשויים להשתנות מאדם לאדם – לעתים הכאב יחלש לאחר כמה דקות של פעילות, ולעתים הוא יתקוף בפתאומיות במהלך היום. במידה ואתם מרגישים כאב שלא חולף בזמן מנוחה, כאב שמופיע במיוחד בעת הקימה בבוקר או שאתם מבחינים באדמומיות, חום מקומי, שטפי דם או תחושת נמלול בכף הרגל – חייבים לפנות לרופא לאבחון.

האבחון – בדיקה מקיפה

הרופא המטפל יבחן את ההיסטוריה הרפואית של המטופל ויבצע בדיקה גופנית. בנוסף, האבחון כולל חיפוש נקודות רגישות בכף הרגל והתאמה בין מיקום הכאב של המטופל – לבין המיקום בו לרוב יופיע דורבן העקב. את הדלקת לא מאבחנים באמצעות צילום רנטגן, אך לעתים ישלח הרופא לבדיקה (כמו גם לבדיקת אולטרסאונד או MRI) על מנת לשלול סיבות אחרות להופעת הכאבים.

הטיפול – מדרסים, תרופות ו... גלי הלם!

יש לא מעט אפשרויות טיפול לדורבן העקב, ביניהן ניתן למנות התאמת מדרסים, תרופות משככות כאבים וכן תרופות אנטי דלקתיות. אל השיטות המסורתיות הללו נוסף בשנים האחרונות טיפול חדשני, הנחשב ליעיל מכולם – טיפול בגלי הלם.

מהו טיפול בגלי הלם?

הטיפול החדשני מתבסס על טכנולוגיה הפעילה כבר משנות ה-90. בעבר, טיפול בגלי הלם שימש לריסוק אבנים בכליות באופן ממוקד והיום הוא מוצע לטיפול בשלל בעיות אורטופדיות שונות – ביניהן גם דורבן העקב. מדובר בטיפול שאינו פולשני. גלי ההלם מגיעים ישירות אל האזור הפגוע והמדולק, מרעידים וממיסים את הזיז הגרמי ומעודדים את הגוף לייצר כלי דם חדשים, תחת אלה שנפגעו. תוך זמן קצר הגוף מצליח לרפא את עצמו ואחוזי ההצלחה בטיפול זה גבוהים במיוחד.

איך זה עובד?

לאחר אבחון המטופל והבנה שהוא אכן סובל מדורבן העקב, יחל הטיפול בפועל. לרוב הוא יהיה חלק מסדרה של 10 טיפולים, בין 10 דקות ל 15 דקות כל טיפול.

אם כואב לכם ואובחנתם כסובלים מדורבן העקב – אל תזניחו את הטיפול בבעיה. נשמח לתת לכם פרטים נוספים ולהעניק לכם את הטיפול המקצועי והמתקדם ביותר!