בורסיטיס בירך – דלקת בבורסה של הירך


בורסיטיס בירך – דלקת בבורסה של הירך

מהי הבורסה? כיצד הדלקת מתרחשת? והכי חשוב – איך אפשר לטפל בה?


הירכיים שלנו הן בין האיברים החשובים בגופנו. תפקידן הוא לשאת את משקל הגוף וכשהן נפגעות – התוצאה עשויה להיות כואבת במיוחד ולהיגרם כתוצאה משחיקה טבעית, חבלה כתוצאה מפציעת ספורט, שחיקת מפרק הירך או דלקות למיניהן. אחת הדלקות הללו נקראת בורסיטיס בירך – דלקת בבורסה של הירך.

מהי הבורסה של הירך?

ביוונית משמעותה של המילה בורסה היא "כיס". למעשה, בגוף האדם קיימים כ-160 בורסות הממוקמות בכל אזור בגוף בו עשוי להיווצר חיכוך, שכן תפקידה של הבורסה הוא לרפד את שטח הפנים של העצמות, השרירים, הגידים והמפרקים. גם בסמוך למפרק הירך נמצאת שקית מלאה בנוזל – בורסה, שמטרתה להפריד בין גידי השרירים (שתפקידם להפעיל את מפרק הירך) לבין עצם הירך.

בורסיטיס – כך זה מתחיל

כשעבודת השרירים סביב מפרק הירך משתבשת, לרוב תתרחש הדלקת – הנקראת בורסיטיס. השיבוש הזה עשוי להתרחש עקב עומס מוגזם או בעיה אחרת במפרקים. כשהגוף מנסה להימנע מהכאב שגורמת הבעיה במפרק, הוא מנסה לנוע בכל זאת וכך נוצר עומס על הבורסה עצמה. כך למשל, לרוב נמצא שאנשים הסובלים מבעיות בברך, מפרק הירך או כאבי גף תחתון – ילקו בבורסיטיס.

למה גורמת הדלקת?

בורסיטיס גורמת לזיהום, נפיחות וכאבים. לרוב הכאבים הללו יורגשו בצידי האגן ולאורך צידו החיצוני של הירך. הכאבים עשויים להחמיר בעת פעילות, כמו עליה במדרגות או עליה, כמו גם בזמן שכיבה על הצד. כך או כך, התוצאה היא אחת: הכאב גורם לקושי בתפקוד היום יומי, איכות שינה ירודה ובסופו של דבר – ירידה משמעותית באיכות החיים.

איך מטפלים בבורסיטיס בירך?

הטיפול המסורתי בבורסיטיס בירך נעשה דרך טיפול עצמי (חבישות, הורדת הלחץ, מנוחה וקירור המקום), כמו גם תרופות לשיכוך כאבים וניקוז הנוזלים. עם זאת, כשמדובר בבורסיטיס חמור יותר או כשאין שיפור לאחר שלושה שבועות – מוטב לפנות לאפיקי טיפול נוספים:

1. פיזיותרפיה

טיפול פיזיותרפי לטיפול בבורסיטיס נחשב למקובל ויעיל, במיוחד כשהוא משולב עם גישות נוספות (למשל – טיפול בגלי הלם, עליו נפרט מיד). ב"מדיקל אלטרנטיבי" קיימת קליניקה פרטית לטיפולי פיזיותרפיה, בה נערכת אבחנה מדויקת ולאחר מכן נבנית תכנית טיפולים אישית. הטיפול משלב בתוכו שיטות להפחתת הכאב, תרגילים לחיזוק השרירים והעלאת הסיבולת – ובסופו של דבר, משפר לאורך זמן את יכולת ההתמודדות של הגוף עם הכאב, ומרחיב את יכולת התפקוד.

2. טיפול בגלי הלם

 אם אתם סובלים מכאב כרוני, לא מרגישים שיפור או הקלה בכאב גם לאחר טיפול תרופתי או טיפולי פיזיותרפיה – טיפול בגלי הלם יספק עבורכם את המענה המושלם. הטיפול הוכח כמועיל במיוחד למגוון פתולוגיות, ביניהן גם דלקת כרונית של הבורסה. המכשיר העוצמתי מספק טיפול לא פולשני, יעיל במיוחד ועם אחוזי הצלחה גבוהים. ללא כאב, לאורך זמן והכי חשוב – הטיפול מסייע לזירוז הריפוי, שיפור התפקוד והפחתת הכאב.

הכאב הנגרם כתוצאה מבורסיטיס בירך עשוי לשתק. אל תזניחו, תטפלו בו ותחזירו לעצמכם את איכות החיים שמגיעה לכם!

להזמנת תור לייעוץ מקצועי לחץ כאן >>>